Pozor na aktualizaci Windows 10 - tzv April Update - BüroKomplet


Pozor na aktualizaci Windows 10 - tzv April Update

Po aktualizaci Windows 10 na verzi 1803 může nastat problém se spuštěním HELIOS. Proč a jak to řešit?

Na stanicích s Windows 10 build 1803 (tzv. April update) se stává, že se aplikace HELIOS nedokáže připojit k SQL serveru a že nefungují některé komunikační funkce systému HELIOS, jako např. odesílání tržby EET.

Problém je způsoben změnami v operačním systému Microsoft Windows 10 týkajících se práce se síťovým protokolem SMB. Ve verzi 1803 Microsoft zakázal komunikaci po síti protokolem SMB 1.0 (lze ji ale opětovně povolit). Dále také zakázal aplikacím spuštěným ze sítě komunikaci s ostatními zařízeními v síti i na internetu, pokud je toto zařízení připojeno pomocí protokolu SMB nižším než 2.0. Důvody jsou bezpečnostní.

Verze SMB dialektu se nejsnáze zjistí přes PowerShell: na serveru, ze kterého složku HELIOS sdílíte + spustit Windows PowerShell volbou Spustit jako správce, a pak do příkazového řádku napsat: 

Get-SmbConnection

Windows 10 April Update

Řešení #1:

Na serveru, na němž je nasdílena aplikace, zakázat SMBv1 protokol a (pokud není) povolit SMB 2/3 protokol. Postup viz odkazy níže.
 

Řešení #2:

Dále bylo zjištěno, že April Update za „neznámých“ okolností může poškodit instalaci SQL Native Clienta, který je nutný pro řádný provoz / připojení HELIOS k MS SQL Serveru. V tom případě výše uvedená řešení nebudou fungovat. Řešením pro tento případ je odinstalovat a znovu nainstalovat SQL Server Native Client.


Odkazy:

 https://support.microsoft.com/en-us/help/2696547/how-to-detect-enable-and-disable-smbv1-smbv2-and-smbv3-in-windows-and
 http://www.thewindowsclub.com/disable-smb1-windows
 https://365tipu.cz/2017/05/27/vypnete-si-podporu-smbv1-ve-vasich-windows-dost-podstatne-pro-lepsi-zabezpeceni/

 

Nepodařilo se vám HELIOS či některé jeho funkce spustit?