Změny v EET - BüroKomplet


Změny v EET

Víte, že

ústavní soud zrušil v prosinci loňského roku několik částí zákona o evidenci tržeb? Připravili jsme pro vás přehled, co konkrétně a odkdy se mění.

 

Platba kartou

EET už se nebude týkat plateb kartou, plateb přes platební brány a další podobné způsoby. Toto nabude účinnosti od 28.2.2018.

 

Uvádění DIČ na účtenkách

Ústavní soud zrušil povinnost uvádět na účtenkách daňové identifikační číslo poplatníka (DIČ), které v případě, že jde o fyzickou osobu, obsahuje jeho rodné číslo. Toto nebude účinnosti od 28.2.2018.

POZOR! - Povinnost zasílat DIČ do informačního systému správce daně nicméně nadále zůstává v platnosti.

 

Třetí a čtvrtá vlna EET

Soud dále zrušil i náběh třetí a čtvrté vlny EET. Vzhledem k délce legislativního procesu je jasné, že do začátku března, kdy měla startovat 3. vlna, nestihne být schválena novela zákona o evidenci tržeb, kterou musí ministerstvo kvůli rozhodnutí soudu předložit. Nicméně je možné, že se povinnost mít EET opět vztáhne i na podnikatele spadající do 3. a 4. vlny, i když v pozdějším termínu.

 

Nařízení vlády ohledně EET

Soud odňal vládě možnost stanovit nařízením, že některé tržby lze evidovat ve zjednodušeném režimu, některé tržby vyloučit úplně a rozšířit seznam dočasně vyloučených tržeb. Toto nabude účinnosti až na konci roku 2018.

 

Platí tato rozhodnutí soudu i pro první dvě vlny?

Ano, zrušení povinnosti evidovat platby kartou a zrušení povinnosti uvádět na účtence DIČ se týká všech podnikatelů. Těch, kteří už evidují, i těch, kteří teprve budou evidovat. Podnikatelé nemusí přestat evidovat platby kartou, pokud by to pro ně znamenalo změnu softwaru, či jeho složité a drahé přenastavování. Platby kartou a online platby mohou evidovat i nadále. Od konce února to ale již nebude povinnost a bude čistě na rozhodnutí podnikatelů, zda své systémy změní nebo nikoli.

 

Máte dotazy? Není vám něco jasné?